Peníze a služby

Staňte se milionářem

Hlavní vietnamskou měnou je Dong (VND). K usnadnění výpočtů vždy od vietnamské ceny uberte 3 nuly, 1 000 Dongů je přibližně 1 Kč. Bankovky ve Vietnamu jsou papírové v částkách 500 až 5 000 a plastové s hodnotami 10 000 až 500 000.

Mince ve Vietnamu

V roce 2003 se opět v zemi objevily mince v hodnotách 200, 500, 1 000, 2 000, 5 000. Nejsou však mezi lidmi oblíbené, protože se jim v kapsách ztrácejí. Očekávejte případně i možné odmítnutí při platbě mincemi.

Peníze a služby

Výměna vietnamské měny Dong

Měnu, kterou byste si měli vzít do Vietnamu, je euro nebo americký dolar. Obě měny vyměníte opravdu všude a dá se jimi i v případu nouze platit. Doporučujeme vyměňovat peníze v bankách či směnárnách. Jsou skoro na každém rohu a nabízejí dobré kurzy. Další alternativou je zlatnictví, případně hotelové recepce.

 

Peníze a služby

Kreditní karty

Při platbě kartou se občas setkáte s přirážkou 1,5-3 %, pokud se nejedná o nákup v supermarketu nebo jídlo v honosnější restauraci. Bankomaty ve Vietnamu naleznete ve městech téměř na každém rohu. Výběr z bankomatu je limitován a za transakci si vietnamské i české banky strhávají poplatky.

Jako alternativa je tu možnost převodu peněz např. přes Western Union. Tyto služby ale nepatří mezi nejlevnější.

Peníze a služby

Seznam největších bank, kde vyberete kartou

EXIMBANK - limit 2 mil. VND / ANZ Bank - limit 4-10 mil. VND (denní max. výběr 15 mil. VND) poplatek 40 000 VND / Vietcombank - limit 2 mil. VND poplatek 20 000 VND / Techcombank - limit 2 mil. VND poplatek 30 000 VND / BIDV Bank - limit 3 mil. VND poplatek 60 000 VND / Agribank - limit 3 mil. VND (denní max. výběr 25 mil. VND) poplatek 20 000 VND / SeaBank - limit 2 mil. VND / Citi Bank - limit 8 mil. VND poplatek 60 000 VND / MB Bank - limit 5 mil. VND

Peníze

Ceny ve Vietnamu

Vietnam patří mezi cenově dostupné státy v Jihovýchodní Asii. Dopřávejte si jídlo mezi místními, které Vás vyjde průměrně kolem 35 Kč, zakousněte se do Banh Mi bagety za 12 Kč nebo si dejte tříchodovou večeři pro dvě osoby za 300 Kč. Téměř všude jsou k nalezení kvalitní ovocné džusy do 20 Kč, kávy za podobnou cenu nebo čerstvý zelený ledový čaj, který bývá i zdarma. Bia Hoi (točené pivo) za 5 Kč, koktejly od 35 Kč nebo láhev vína Dalat za 50 Kč. Taxi jezdí za sazby pohybující se na 12 Kč/km.

Peníze a služby

Spropitné

Ve Vietnamu není zvykem dávat spropitné v restauracích, hospodách, obchodech, trzích, na ulici nebo i za taxislužbu. Stávají se případy, kdy při odchodu necháváte místnímu pár drobných a on za Vámi běží přes celou ulici s penězi na vracení. Pouze v cestovním ruchu nebývají tipy zahrnuté v ceně a většinou se odměňují řidiči nebo průvodci za kvalitní služby.

Peníze a služby

Telefonování a roaming

Roaming ve Vietnamu funguje, ale odchozí i příchozí hovory jsou velmi drahé. Jestliže budete potřebovat místní SIM, přednabitá karta stojí cca 150 Kč (Viettel, MobiFone neboVinaphone). Mezinárodní předvolba Vietnamu je +84.

Peníze a služby

Internet

Internetové „kavárny“ jsou široce dostupné ve všech turisty navštěvovaných oblastech. Cena za 1 hodinu používání internetu je asi 3 Kč. Můžete si zde i vytisknout nebo okopírovat dokumenty. WiFi zdarma má většina hotelů, kaváren nebo restaurací. Nejlepší pokrytí nabízí Viettel a po něm Vinaphone s Mobifone.

Pokud jste na rušných ulicích a hledáte WC, doporučujeme najít internetovou kavárnu, které jsou opravdu všude a zaplatit si nejnižší sazbu.

„Vietnam nás nadchnul, vše bylo skvěle zorganizované! určitě pojedeme i do dalších destinací vaší cestovky. Děkujeme za pěkné chvíle!"

pan Novotný s rodinou

Užitečné rady