Angkor Wat - Kambodža

Angkor Wat - Kambodža
Angkor Wat - Kambodža

Pozůstatky khmérské civilizace

Chrámy v Angkoru jsou jednou z nejdůležitějších kulturních památek v Jihovýchodní Asii. Angkor byl jedním z největších měst na světě v době vrcholu khmérské civilizace. Od roku 1992 je Angkor Wat zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Několik nábožensví najednou

Většina chrámů byla postavena hinduistickými vládci, nicméně oficiální náboženství se několikrát změnilo a dodnes v nich můžete nalézt oltáře a symboliku hinduismu i buddhismu.

Siem Reap - brána do Angkor Wat

Hlavní město stejnojmenné provincie je vstupní branou pro výlety k chrámům v Angkoru. Město bylo pojmenováno na počest slavného vítězství Khmérů nad thajskou armádou – název Siem Reap doslova znamená „porážka Thajska“. Můžete se odsud vydat na kole (pokud počasí dovolí) nebo tuc tucem s řidičem k 7 km vzdálenému chrámovému komplexu. Doporučujeme vyjet velmi brzy, abyste stihli východ slunce a užili si magické momenty nového dne bez davů turistů.

Angkor Wat

Tento nejznámější chrám, který znáte z každé fotografie, je oddělen vodním příkopem. Za ním se rozléhá jeden z největších náboženských komplexů na světě. Byl postaven ve 12. století jako vrcholný příklad khmérské architektury a symbol Kambodže – najdete ho mimo jiné na státní vlajce a na bankovkách.

Bayon

Tento chrám navazuje na typ pyramidovitých chrámů, ale od ostatních se odlišuje počtem věží, které jsou ze všech čtyř stran zdobeny obřími tvářemi – ať už stojíte kdekoliv, máte pocit, že Vás několik desítek tváří neustále sleduje a střeží. Pokud se k chrámu vydáte od severu, budete míjet úžasnou, několikasetmetrovou Terasu slonů.

Ta Phorm

Na rozdíl od většiny chrámů byl Ta Phorm ponechán ve stavu, v jakém byl nalezen archeology. I proto je jedním z nejnavštěvovanějších chrámů - nachází se uprostřed džungle a z kamenných trosek uvnitř vzrůstají nádherné stromy a kořenové systémy, které se plazí po kamenných zdech.