Dalat - město zahrad

Dalat - město zahrad
Dalat - město zahrad

Francie uprostřed Vietnamu

Snídaně s výhledem do rozkvetlé zahrady, příjemné počasí a nádherná horská panoramata v Indočíně, to je Dalat. Na doporučení francouzsko-švýcarského lékaře Alexandre Yersina na konci 19. století vybudovali Francouzi toto unikátní horské město.

Made in Dalat

V Dalatu najdete nejkvalitnější ovoce a zeleninu, kávové a čajové plantáže a hlavně spousty květin, které se vyvážejí až do Hanoje jako produkty nejvyšší jakosti. Město je proslaveno i vínem „Vang Dalat“.

Bláznivý dům

Vietnamská nekonvenční architektka a vizionářka Dang Viet Nga postavila v Dalatu dům, který je přirovnáván ke stavbám katalánského génia Antoni Gaudího. První část komplexu byla otevřena již v roce 1990, je v něm penzion s 10 pokoji – každý pokoj je tematicky zaměřen a inspirován jedním zvířetem. Vnitřek domu připomíná tunely a krápníkové jeskyně.

Květinové zahrady Dalat

Dalat má díky své nadmořské výšce (1500 m. n. m.) příjemné klima - proto je mu občas přezdíváno „město věčného jara“. Toto mírné podnebí je vhodné pro pěstování orchidejí, hortenzií, růží nebo lilií. Pro milovníky flóry je proto návštěva těchto zahrad nezapomenutelným zážitkem.

Centrum hedvábí

Můžete si zde prohlédnout celý proces výroby hedvábí – od kokonů namočených v horké vodě až po samotné spřádání tkaniny. Některé výrobky si zde můžete zakoupit. Centrum hedvábí se nachází asi 25 kilometrů západně do Dalatu a cestu můžete spojit s návštěvou vodopádů.

Vodopády v okolí Dalatu
vodopády v Dalat

Město Dalat je obklopeno krásnou asijskou přírodou s mnoha vodopády, jezery, prameny a malebnými kopečky. V nejbližším okolí najdete asi 10 vodopádů. Nejznámější jsou vodopády Elephant, vedle kterých se nachází pagoda Linh An.