Hue - císařské město

Hue - císařské město
Hue - císařské město

Bývalé hlavní město Vietnamu

Poslední císařská dynastie Nguyen žila v Hue v letech 1802 až 1945. Město se nachází na hranicích severního a jižního Vietnamu, a proto bylo svědkem mnoha bitev.

Dvojitý zápis v UNESCO

Hue se může jako jedno z mála míst na světě pyšnit zápisem na seznam UNESCO hned dvěma památkami. Nejenom Císařský palác Hue, ale také místní unikátní hudba, jsou na seznamu světového kulturního dědictví. Hudbu si můžete poslechnout třeba na lodi plující po řece Huong.

Citadela
Hue - císařské město

V srdci města Hue se nachází komplex obehnaný dlouhou hradbou z 19. století. Při ofenzivě Tet byla pevnost obsazena vojskem Severního Vietnamu a Vietcongu. Jihu nezbývalo nic jiného, než Císařskou pevnost rozstřílet a rozbombardovat. Z původních 148 budov se zachovalo nynějších dvacet a najdete v nich zrestaurované Zakázané Purpurové město.

Demilitarizovaná zóna (DMZ)
Hue - císařské město

Část země, která od roku 1954 dělila Vietnam na dva státy, se stala nejmilitarizovanější oblastí na světě. Právě zde bylo dějiště těch nejkrvavějších bitev celé války. Navštivte tunely Vinh Moc, ve kterých se před bombovými útoky schovávali vesničané a nedobytnou americkou základnu Khe Sanh.

Císařské hrobky
Hue - císařské město

Panovníci dynastie Nguyen si nechávali stavět své vlastní hrobky na jihu od Hue. Celkem bylo postaveno 7 hrobek a mezi ty nejznámější patří hrobka císařů Tu Duc, Minh Mang a Khai Dinh. Doporučuje také navštívit místní mauzolea, která byla turismem opomíjena.

Pagoda Thien Mu
Hue - císařské město

Jedním z dalších vietnamských symbolů je sedmipodlažní pagoda, která je zasvěcená reinkarnaci Buddhy. Pagoda je spojována s mnichem Thich Quang Ducem, který se v roce 1963 nechal upálit v centru Saigonu na protest proti vládě tehdejšího prezidenta Ngo Dinh Ziema. Jeho smrt se stala inspirací pro další protestní akty ve světě.

Plavba Voňavou řekou
Hue - císařské město

K zajímavým místům Hue, jako jsou Císařské hrobky nebo Pagoda Thien Mu, se můžete vydat na lodi. Jednou z možností je noční plavba s kapelou hrající na tradiční hudební nástroje a následným vypouštěním papírových lodiček pro štěstí.

Královská večeře - vžijte se do role panovníka dynastie Nguyen a vychutnejte si tradiční královskou hostinu s živou hudbou.