Co dělat ve Vietnamu

Vietnam ve zkratce

Dramatické hory severu, vyhlášené pláže od pobřeží středu na jih, historická městečka v centrální části a odlišné kultury 54 národů. To vše Vietnam ve zkratce nabízí. Kromě jiného lze při dovolené navštívit i chrámový komplex Angkor Wat (Kambodža).

Každý si najde svoje

Dalším velkým lákadlem je ochutnávka skvělé vietnamské kuchyně, která se dělí na 3 různé oblasti. Vietnam nabízí dovolenou jak pro aktivní cestovatele, tak pro ty, kteří chtějí relaxovat na pláži.

Co dělat ve Vietnamu

Co dělat ve Vietnamu

Pronajměte si motorku a poznávejte Vietnam jako pánové z populárního pořadu „Top Gear“, nebo se zúčastněte kurzů vaření jako světoznámý kuchař Gordon Ramsay. Pokořte „střechu“ Indočíny, 3 143 m horu Fan Si Pan nebo relaxujte u moře s možností pozorovat podmořský život při potápění. I ti nejmenší si tu najdou svá místa v zábavních parcích.

Co dělat ve Vietnamu

Co vidět ve Vietnamu

Jeden z nových přírodních sedmi divů světa, zátoka Halong, je určitě místem, které byste měli vidět na vlastní oči. V kdysi významném asijském přístavu Hoi An se jakoby čas zastavil v 17. století při pohledu na zachovalou architekturu inspirovanou všemožnými národy, které zde obchodovaly. Dalat je skvělou ukázkou toho, jak vypadalo město z dob francouzské kolonie. Barevné plovoucí trhy, ovocné sady, rýžová pole, rybí farmy a malebné vesnice... Takto vypadá krajina okolo delty největší jihoasijské řeky Mekong, která je zdrojem potravy pro více než třetinu země.

Co dělat ve Vietnamu

Historie

Dějiny Vietnamu, státu, který velkou část své historie proválčil, jsou opravdu bohaté a zajímavé. První důkazy o osídlení severu Vietnamu jsou přes 500 000 let staré. Na území jižního Vietnamu byli Khmerové a ve středním Vietnamu Čamové, kteří nakonec přišli o své území. Od 2. stol. př. n. l. do 10. st. ovládali Vietnam Číňané. Následně se Vietnam osamostatnil a neustále bojoval proti Mongolům a Číňanům. Za vlády dynastie Nguyen v 19. st. zkolonizovali Vietnam Francouzi. V letech 1940-45 dočasně převzali moc Japonci. V roce 1954 vyhráli Vietnamci bitvu proti Francouzům v Dien Bien Phu. Vietnam byl poté rozdělen na komunistický (sever) a demokratický (jih) a začala tzv. Americká válka, která skončila roku 1975 porážkou Jižního Vietnamu. Po roce 1975 Vietnamci osvobodili Kambodžu a v 80. letech měli pár bitev proti Číně o hranice a moře. V 90. letech zrušila Amerika Vietnamu obchodní embargo.

Co dělat ve Vietnamu

Etnické složení

Vietnam je multietnickou zemí, která se skládá oficiálně z 54 etnických skupin. Každá skupina má vlastní jazyk, životní styl a kulturu. Většinu (86 %) tvoří Kinh neboli Vietnamci, mezi dalšími výraznějšími skupinami jsou Tay, Thai, Muong, Khmer, Hoa nebo Hmong. K lepšímu poznání těchto minorit doporučujeme navštívit Severozápadní Vietnam (Sapa) nebo jižní část středního Vietnamu (mezi Dalat a Buon Ma Thuot).

Co dělat ve Vietnamu

Relax a zábava

Lázeňství je ve Vietnamu na velkém vzestupu a jejich služby „hýčkání těla“ jsou den ode dne kvalitnější, zkuste si třeba bahenní koupel v Nha Trang. Masážní služby naleznete téměř v každém městě nebo v hotelu. O ty nejmenší se postarají zábavní centra, jako jsou Vinpearl land v Nha Trang, Ba Na v Danangu nebo různé akvaparky ve větších městech. A samozřejmě vietnamské pláže nabízejí skvělé místo pro relaxaci.

Co dělat ve Vietnamu

Sport

Pokud máte rádi aktivní dovolenou, tak se ve Vietnamu neztratíte. Po celé zemi se můžete věnovat cyklistice, pěší turistice, zatímco u pobřeží se nabídka rozšiřuje o kajakářství, surfing, potápění a další vodní sporty. Horolezectví se ve Vietnamu pomalu rozšiřuje v zátoce Halong a v brzké době jej bude následovat Ninh Binh a Phong Nha. Pro milovníky golfu doporučujeme vyhlášená hřiště v Dalatu a Phan Thietu. Posilovny mohou být samoobslužné a zdarma v parcích nebo ve Vašem hotelu.

„Vietnam nás nadchnul, vše bylo skvěle zorganizované! určitě pojedeme i do dalších destinací vaší cestovky. Děkujeme za pěkné chvíle!"

pan Novotný s rodinou

Užitečné rady