Očkování a bezpečnost

Očkování na cestu do Vietnamu

Očkování na cestu do Vietnamu není povinné. Mezi doporučené očkování patří žloutenka A+B, břišní tyfus a tetanus. Tropické nemoci, jako je malárie, horečka dengue a japonská encefalitida se vyskytují zcela ojediněle.

 

Zásady stravování a pití

Z důvodu zdravotní jistoty nedoporučujeme pít vodu z kohoutku, ale balenou. Ve Vietnamu je zvykem, že se prodává jídlo čerstvé a velmi chutně upravené. Stravování je bezproblémové, ale i přesto doporučujeme jíst v restauracích či pouličních stáncích s větším počtem návštěvníků. 

Očkování a bezpečnost

Bezpečnost ve Vietnamu

Vietnam je pro turisty bezpečnou destinací. Ovšem i zde je možné se setkat s drobnými krádežemi. A to hlavně v nočních hodinách a místech s velkou koncentrací osob. Proto buďte opatrní na své osobní věci (foťáky, peněženky atd.).

 

Očkování a bezpečnost

Pěšky v rušných městech

Vietnamské silnice, ve velkých městech, jsou velice rušné. Auta, motorky, cyklisté i chodci se řítí ulicemi a vytváří doslova chaos. Někdy je pro turisty těžké přejít silnici - hlavně na místech, kde nejsou semafory. Místní řidiči jsou ale na chodce zvyklí, proto také ochotně přibrzdí nebo zastaví. Proto doporučujeme být ve střehu a dbát na bezpečnost. 

 

Očkování a bezpečnost

Cestování taxíkem

Rozhodnete-li se k cestování využít taxislužby, můžete jako dopravní prostředek zvolit auto, mototaxi nebo rikšu. Pokud zvolíte auto, je z finančních důvodů výhodné využít vůz s tachometrem, který spočítá přesnou cenu dopravy. U vozů bez tachometru je potřeba před jízdou sjednat cenu a poté nastoupit. 

 

Mezinárodní služba Uber Taxi již začala fungovat ve velkých vietnamských městech, např. v Hanoji nabízí bezkonkurenční sazbu 5 000 VND za kilometr.

Očkování a bezpečnost

Kriminalita

Pozor na kapsáře v rušných místech, kde je hodně lidí. Nejlépe uděláte, když si peníze rozdělíte a schováte do více míst/kapes. Hlavně dámy by si měly dávat pozor na kabelky, šperky a elektronická zařízení. Večer používejte na přepravu ověřené taxi společnosti.

Očkování a bezpečnost

Nakupování - obezřetnost

Při nákupu čehokoliv se předem zeptejte na cenu, pokud není napsaná, znamená to, že u všech obchodníků se dá smlouvat. Jestli si ale nejste jisti cenou, navštivte supermarkety, které sice mají vyšší ceny, ale jsou předem jasně dané.

Očkování a bezpečnost

Noční život

Pokud jste milovníky nočního života, ve Vietnamu si přijdete jistě na své. Je to země, kde to v noci opravdu žije. Obchůdky, pouliční stánky, restaurace, noční kluby, diskotéky... To vše zde ožívá a láká turisty i místní obyvatele k pobavení a nasávání atmosféry vietnamské noci. 

 

Očkování a bezpečnost

Jídlo nezvyklosti

Vietnamci opravdu jí vše, „co má nohy nebo se plazí“. Pokud ale nebudete vyhledávat extrémně netypická jídla, na talíři takové ,,delikatesy“ nedostanete. Nutno dodat, že tyto pokrmy nejsou nejlevnější a nepatří ke každodennímu jídelníčku ve Vietnamu. Jestliže však chcete všechno vyzkoušet, je možné, že Vám takové jídlo místní ani neprodají nebo si z Vás udělají atrakci.

„Vietnam nás nadchnul, vše bylo skvěle zorganizované! určitě pojedeme i do dalších destinací vaší cestovky. Děkujeme za pěkné chvíle!"

pan Novotný s rodinou

Užitečné rady